Zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

· dziecku niepełnosprawnemu (z orzeczoną niepełnosprawnością),

· osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym, jak również osobie niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,

· osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny jest jedyną formą wsparcia, zapisaną w ustawie o świadczeniach rodzinnych, o którą mogą ubiegać się osoby nie spełniające kryteriów dochodowych. Wypłata zasiłku pielęgnacyjnego nie jest uzależniona od dochodu rodziny, lecz od stopnia niepełnosprawności świadczeniobiorcy oraz od jego wieku.

 

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego:

  • od dnia 01 listopada 2019 r.  wynosi miesięcznie: 215,84 zł

 

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:

· osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,

· jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego albo dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej,

· osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.


Wnioskodawca zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić podmiot wypłacający zasiłek pielęgnacyjny o każdej zmianie, mającej wpływ na prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, w tym również o przypadkach wyjazdu członka rodziny poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej.

Wymagane dokumenty:

· wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

· orzeczenie o niepełnosprawności (dotyczy osób do ukończenia 16 roku życia), albo

· orzeczenie o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności (kopia dokumentu robiona jest na miejscu przez pracownika).